استاندار آذربایجان غربی بر ضرورت انتقال انرژی به روستاها و مناطق مستعد توسعه تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی، مهندس سعادت در ششمین نشست هم اندیشی بهره برداری شرکتهای توزیع نیروی برق غرب و شمالغرب کشور در ارومیه با بیان اینکه انرژی از محورهای اصلی توسعه محسوب می شود، افزود: انرژی از عوامل اصلی توسعه در هر کشوری محسوب می شود و هر کشوری که خواستار توسعه و پیشرفت است باید به بحث انرژی انرژی و توسعه زیرساخت های این حوزه بها بدهد.

وی با تاکید بر ضرورت انتقال انرژی به مناطق مستعد توسعه نیز گفت: اگر به مناطقی که استعداد توسعه را دارد انرژی های مورد نیاز مثل برق و گاز انتقال یابد، شاهد پیشرفت، تولید، رونق اقتصادی و اشتغال در این مناطق خواهیم بود.

استاندار آذربایجان غربی افزود: در تولید انرژی مشکلی وجود ندارد ولی در کنار تولید، لازم است در بحث توزیع و انتقال این انرژی های تولیدی مثل برق به بخش های تولیدی و صنعتی اقدامات لازم نیز صورت گیرد.

سعادت گفت: اگر سرمایه گذاری و اقدامات زیرساختی لازم در حوزه انتقال انرژی به روستاها و مناطق مرزی مستعد توسعه صورت نگیرد، شاهد مهاجرت مردم این مناطق به دیگر شهرها و بروز مشکلات حاشیه نشینی و گسترش آسیب های اجتماعی خواهیم بود.

وی در ادامه به وجود شکاف توسعه ای میان استان های زاگرس نشین با مرکزیت کشور مثل تهران و اصفهان هم اشاره و خاطرنشان کرد: استان های زاگرس نشین مثل آذربایجان غربی در گذشته به علت درگیر بودن مستقیم در جنگ تحمیلی و درگیر بودن با گروهک های ضد انقلاب، بسیاری از فرصت های توسعه را از دست داده اند که لازم است امروز برای جبران این عقب ماندگی ها، توجه کافی از سوی مسئولین ملی صورت گیرد.

سعادت گفت: استان آذربایجان غربی در راه صیانت از انقلاب اسلامی و پاسداری از امنیت پایدار، 12 هزار شهید از اقوام و ادیان مختلف را تقدیم این راه نموده است و این مردم امروز نیز در کنار یکدیگر آماده جانفشانی در راه حراست از کیان انقلاب اسلامی و حفظ امنیت پایدار هستند.

مدیر کل دفتر نظارت بر توزیع توانیر نیز در این جلسه با برشمردن چالش های صنعت برق و توزیع آن گفت: صنعت برق باید به صورت لحظه ای پاسخگو باشد و کوچکترین کوتاهی در شبکه مشهود خواهد بود و به همین خاطر همیشه باید نگاهی متفاوت در حوزه بهره برداری، نگهداری و سرمایه گذاری باید در صنعت برق وجود داشته باشد.

صادقی مهمترین برنامه های صنعت برق برای بروز بودن شبکه های توزیع را نظارت بر بهره برداری، عبور از سیستم های قدیمی، انضباط در حوزه پیمانکاری، توسعه زیرساختهای راهبردی شبکه، کاربردی سازی جی آی اس، بهبود شفافیت در انتقال وسرمایه گذاری، استفاده از فناوری های نوین بهره برداری، تقویت استحکام و تاب آوری شبکه عنوان کرد.

ارجمند مدیر کل دفتر راهبری و نظارت بر انتقال و توزیع برق  وزارت نیرو هم در این نشست، صنعت برق را بزرگترین سیستم دست ساز بشر عنوان کرد و افزود: صنعت برق کلیدی ترین صنعت دنیاست و نقش مهمی در جریانات علمی و فناوری، مالی واقتصادی دنیا ایفا می کند و پیشرفت و توسعه در سایه انتقال درست برق و رضایتمندی کاربران است.

حسن بگلو مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان هم کیفی سازی و کاهش خاموشی را مهمترین برنامه شرکت توزیع برق آذربایجان غربی عنوان کرد و در خصوص میزان بهره مندی خانوارهای استان از برق گفت: علاوه بر همه شهرهای استان که به شبکه برق متصل هستند به تمامی روستاهای بالای 10 خانوار استان هم برق رسانی شده است.

افزایش قابلیت اطمینان و کیفیت توان در شبکه های توزیع، مدیریت دارایی و تعمیرات پیشگیرانه (PMU)، برون‌سپاری، راهبری شبکه (دیسپاچینگ و فوریت‌های برق)، مدیریت بحران و پدافند غیرعامل، ایمنی و الزامات بهره‌برداری، کاهش تلفات و پیک سایی، مخابرات شبکه های توزیع، فناوری اطلاعات و مدیریت داده‌ها از محورهای این نشست است.

این نشست به صورت کارگاهی با مشارکت شرکت توانیر، انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران شاخه آذربایجان غربی، شرکتهای توزیع غرب و شمال غرب کشور، دانشگاه‌ها و سایر مراکز علمی، تحقیقاتی و نهادها برگزار می شود.

در ادامه با حضور استاندار آذربایجان غربی، نمایشگاه توانمندی های شرکت های توزیع نیروی برق غرب و شمال غرب کشور در محوطه شرکت توزیع نیروی برق استان آذربایجان غربی افتتاح شد.

سعادت پس از افتتاح، از غرفه های مختلف این نمایشگاه بازدید کرد.