معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه این استان دارای پنج پایانه مرزی است، گفت: آذربایجان غربی 23 درصد پایانه های مرزی کشور را به خود اختصاص داده و وجود این پایانه ها فرصت بزرگی برای توسعه اقتصادی منطقه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی به نقل از ایرنا آذربایجان غربی، رضا حسینی عصر روز سه شنبه در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی آذربایجان غربی شناسایی ظرفیت ها و فرصت های سرمایه گذاری را ضروری خواند و افزود: در این صورت می توان گام های موثری برای توسعه اقتصادی استان برداشت.

وی همچنین به ضرورت صادرات محور بودن بازارچه های مرزی استان تاکید کرد و ادامه داد: وضعیت معیشتی مرزنشینان در این صورت بهبود می یابد.

حسینی اضافه کرد: کالاهایی که قابلیت صادرات از آذربایجان غربی به کشورهای همسایه را داراست باید شناسایی شود و این امر نیازمند توجه و بررسی های مسوولان ذیربط است.

وی افزود: اقتصاد مرزنشینان به مرز و تبادلات آن گره خورده است و بخش مهمی از درآمدهای منطقه ای از همین راه تامین می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی بیان کرد: مسوولان پایانه های مرزی نیز باید شفافیت و سرعت را در امر ورود و خروج کالا سرلوحه برنامه های خود قرار دهند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی نیز با اشاره به میزان صادرات غیر نفتی استان در سه ماهه نخست سال جاری، گفت: تاکنون 417 هزار تن کالا به ارزش 164 میلیون دلار از این استان به کشورهای مختلف صادر شده است.

جعفرصادق اسکندری با اشاره به اینکه میزان صادرات کالا از این استان نسبت به مدت مشابه سال قبل به کشورهای مختلف از نظر حجم 42 درصد افزایش داشته است، اضافه کرد: مهمترین کالاهای صادراتی این استان شامل کفپوش، مصنوعات پلاستیکی، پلیمر، آبمیوه، کنسانتره و میوه هایی نظیر سیب و هندوانه است.

وی ادامه داد: کالاهای صادراتی از این استان علاوه بر عراق به کشورهای ترکیه، افغانستان، گرجستان، هند، اتریش و روسیه صادر می شود.

وی افزود: همچنین در این مدت 109 هزار تن کالا به ارزش 121 میلیون دلار انواع کالا از پایانه های مرزی آذربایجان غربی وارد شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 38 درصدی در بخش ارزش کالا و 22 درصدی در بخش وزن کالا روبرو بوده است.

انتهای پیام /*