عملیات اجرایی بزرگراه نقده – پیرانشهر – تمرچین به طول 33 کیلومتر با 550 میلیارد ریال اعتبار اولیه آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی به نقل از ایرنا، استاندار آذربایجان غربی روز چهارشنبه در آیین کلنگ زنی این طرح گفت: اجرای این طرح نقش مهمی در توسعه و آبادانی این منطقه خواهد داشت.

محمد مهدی شهریاری افزود: مرز تمرچین از مرزهای مهم و پرتردد زمینی است و بهسازی مسیرهای منتهی به این مرز ترانزیتی موجب تسهیل تجارت می شود.

وی ادامه داد: دولت توسعه مسیرهای ارتباطی را در دستور کار قرار داده است تا زمینه های پیشرفت و آبادانی مناطق مختلف کشور فراهم شود.

معاون ساخت و توسعه راه های شرکت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل و نقل کشور نیز در این آیین گفت: حدود ۱۳ هزار کیلومتر راه آهن، آزادراه، راه اصلی و بزرگراه در دست ساخت است که به گونه به آذربایجان غربی ختم می شود یا از آن منشا می گیرد.

محمدرضا کدخدا زاده ادامه داد: مرز تمرچین یکی از رده های حائز اهمیت در حوزه حمل و نقل کشور بوده و سالانه هزاران تن کالا از آن صادر می شود که این نشان از اهمیت توسعه زیرساخت های ارتباطی در این منطقه است.

وی اضافه کرد: توسعه اقتصادی در هر کشوری نیازمند توسعه مسبرهای ارتباطی است و آذربایجان غربی پتاتسیل خوبی برای توسعه مسیرهای ارتباطی و رونق چرخه اقتصادی دارد.

بر اساس این گزارش، توسعه راه های منتهی به پیرانشهر به علت ترانزیتی بودن این شهرستان از اهمیت بسیاری برخوردار است.

گمرک تمرچین پیرانشهر از مراکز مهم صادراتی کشور است که از سال گذشته به اداره کل ارتقا یافته و در حال توسعه است.

مرز تمرچین در 15 کیلومتری غرب پیرانشهر، جنوب آذربایجان غربی و نقطه مقابل مرز حاج عمران عراق قرار دارد و یکی از نزدیکترین مسیرهای زمینی جمهوری اسلامی به دریای مدیترانه شرقی است.

این مرز زمینی تا شهر ارومیه، مرکز استان 160 کیلومتر فاصله دارد و فاصله نزدیکترین شهرها به این مرز، پیرانشهر در ایران و چومان در عراق است که به ترتیب حدود 11 کیلومتر و 25 کیلومتر با گمرک تمرچین فاصله دارد.

مرز تمرچین پیرانشهر در سال 1386 به عنوان مرز رسمی زمینی شناخته شد و نقش آن در توسعه اقتصادی منطقه چشمگیر است.

انتهای پیام /*