آیین نواخته شدن زنگ مهر و آغاز سال جدید تحصیلی در مدارس استان آذربایجان غربی با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار و جمعی از مدیران و مسئولان استانی در دبیرستان دخترانه نور الزهرا(س) ارومیه برگزار شد.

 

پیشرفت و توسعه جوامع مدیون علم و دانش است

معاون استاندار در این مراسم ضمن تبریک فرا رسیدن سال جدید تحصیلی گفت: بی شک پیشرفت و توسعه جوامع مدیون علم و دانش است؛ در واقع بستر توسعه جوامع بشری انسان است و این انسان های توسعه یافته هستند که جوامع توسعه یافته را بوجود می آورند.

رضا حسینی بر لزوم استفاده بهینه از نیروی انسانی نیز تاکید و خاطرنشان کرد: متاسفانه در کشور ما آنطور که باید و شاید از ظرفیت نیروی انسانی که یک ظرفیت بی انتهاست استفاده نشده است؛ باید برنامه ریزی های لازم برای بهره گیری از توان نیروی انسانی در جهت رشد و توسعه کشور انجام گیرد.

وی به نقش پررنگ دانش آموزان در سازندگی و توسعه کشور نیز اشاره کرد و افزود: دانش آموزان منشا تغییر، تحول و سازندگی کشور هستند و مسئولیت و فرمان توسعه کشور در آینده بدست این عزیزان خواهد بود فلذا امروز تکلیف سنگینی هم بر عهده معلمان و هم دانش آموزان عزیز است.

معاون اقتصادی استاندار با بیان اینکه دانش آموزان برای موفقیت در تحصیل و ساختن آینده ای روشن برای کشور باید حماسه ای علمی با ویژگی های خاص خلق کنند، افزود: داشتن آرمان و اهداف متعالی، داشتن شور و نشاط، فداکاری و ایثار، تکلیف محوری و شجاعت از مهمترین ویژگی های حماسه علمی است که دانش آموزان عزیز باید آنها را مورد توجه قرار دهند.

 

دانش آموزان احترام به والدین و معلم را بیش از پیش مورد توجه قرار دهند

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه نیز در این مراسم گفت: دانش آموزان احترام به والدین و معلم، یادگیری عمقی و تفکر را بیش از پیش مورد توجه قرار دهند.

حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی افزود: دانش آموزان اگر خواهان موفقیت و پیشرفت در همه عرصه های زندگی هستند باید به پدر و مادر خود احترام بگذارند.

وی ادامه داد: خداوند در این صورت مسیر پیشرفت را برای انسان هموار می کند و در مراحل مختلف زندگی درهای موفقیت و پیشرفت به روی وی گشوده می شود.

وی گفت: اطاعت و توجه به پدر و مادر بعد از اطاعت از اوامر الهی ارجحیت دارد و در قرآن کریم بارها بر آن تاکید شده است.

وی معلمی را شغل انبیای الهی عنوان کرد و گفت: این تعبیر بهترین و با ارزش ترین جایگاه را برای معلمان در دین اسلام رقم زده است.

حجت الاسلام والمسلمین قریشی افزود: تکریم جایگاه معلم ضروری است و یادآوری شان و منزلت معلمان نیز در جامعه باید تکرار شود.

وی با بیان اینکه تقدیر مقام معظم رهبری از مسوولان متدین آموزش و پرورش بسیار ارزشمند است، افزود: انبیا از نخستین معلمان بشری بودند که همواره باید از آنان درس گرفته شود.

وی درباره حق معلم به گردن دانش آموز و بزرگداشت مقام معلم توسط دانش آموزان بیان کرد: دانش آموزان باید به حرف معلم گوش فرا دهند، خوب فرا بگیرند، صدایشان را بالاتر نبرند، وقتی سوالی از معلم پرسیدند، بیایستند و منتظر جواب معلم باشند و پیشدستی نکنند.

وی با بیان اینکه در کلاس درس باید تمام توجه دانش آموز به معلم باشد، افزود: برجسته سازی خوبی های معلمان لازم است؛ با دشمن معلم همنشینی و با دوست وی دشمنی نکنید.

 

امسال 583 هزار و 807 دانش آموز در این استان سر کلاس حاضر می شوند

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان غربی هم در این آیین گفت: امسال 583 هزار و 807 دانش آموز در این استان سر کلاس حاضر می شوند که حدود 17 هزار نفر بیشتر از سال تحصیلی گذشته است.

ابراهیم محمدی افزود: از این تعداد 42 هزار و 569 دانش آموز در مدارس غیردولتی و افزون بر 540 هزار نفر در مدارس دولتی به تحصیل می پردازند.

وی بیان کرد: تعداد کلاس های زیر پنج نفر سطح استان در سال گذشته 109 کلاس درس بود که امسال به 121 کلاس درس افزایش یافت.

وی اضافه کرد: تعداد نوآموزان پیش دبستانی استان 31 هزار و 830 نفر است که افزایش 2 هزار و 700 نفری دارد.

اجرای سرود توسط دانش آموزان مدرسه نورالزهرا (س) و برگزاری نمایشگاه دفاع مقدس از دیگر برنامه های مراسم امروز بود.

انتهای پیام /*