به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی ، در سیزدهمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی که امروز در استانداری برگزار شد ، در خصوص شهرستان تکاب که به عنوان شهرستان هدف و پایلوت برای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی انتخاب شده است بحث و در خصوص شاخص ها ، برنامه ها و وضعیت موجود در این شهرستان بررسی و تبادل نظر شد.

 استاندار آذربایجان غربی در این جلسه با بیان اینکه شهرستان تکاب پتانسیل و استعداد های زیادی در خود نهفته دارد که می تواند به عنوان یکی از محورهای توسعه استان باشد لذا ضروریست در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در این شهرستان به عنوان شهر پایلوت ، در بین مردم اعتماد سازی لازم صورت گیرد .

سعادت افزود :  متاسفانه به دلیل کمبود امکانات ، مردم این شهرستان تعلق خاطر به شهر خود ندارند این امر باعث شده تا مهاجرت در این شهرستان بالا باشد به طوری که علی رغم زاد و ولد نرخ رشد در این شهرستان منفی می باشد.

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه سیاست های اقتصاد مقاومتی در شهرستان تکاب باید در 4 محور برنامه ریزی و اجرایی شود ، ادامه داد : در خصوص راههای این شهرستان باید راه تکاب به زنجان ، تکاب به شاهیندژ و همچنین راههای منتهی به اماکن گردشگری تا سال 96 ساماندهی ، تعریض و روکش خیابانها انجام شود .

مقام عالی استان با بیان اینکه شهرستان تکاب علی رغم محرومیت های موجود دارای معاون غنی و پتانسیل های معدنی است لذا بخش معادن این شهرستان می تواند محور توسعه قرار گیرد و باید زمینه های سرمایه گذاری در این بخش فراهم شود .

استاندار آذربایجان غربی در خصوص گردشگری در این شهرستان تاکید نمود و اظهار داشت : در این خصوص علاوه بر بازسازی و مرمت اماکن گردشگری ، برنامه ریزی های عملیاتی لازم در خصوص سیاست های اقتصاد مقاومتی برایزیرساخت های گردشگری و صنایع دستی این شهرستان آماده و ارائه شود .

سعادت همچنین از جهاد کشاورزی و منابع طبیعی خواست تا برنامه های عملیاتی خود برای سیاست اقتصاد مقاومتی در شهرستان تکاب طراحی و ارائه نمایند.

همچنین بر اساس دستور مقام عالی استان مقرر شد پروژه های نیمه تمام این شهرستان اولویت بندی و نسبت به تکمیل این پروژه ها اقدامات لازم هر چه سریعتر انجام شود .

استاندار آذربایجان غربی در ادامه با بیان اینکه دو سوم شهرستان تکاب موقوفی می باشد گفت: این امر خود به تنهایی باعث می شود تا مشکل جمعیتی تثبیت نشود و سرمایه گذاران رغبتی برای سرمایه گذاری نداشته باشند لذا به اداره کل اوقاف و امور خیریه پیشنهاد می شود تا با تبدیل به احسن نمودن زمین های موقوفه برنامه موافقت و طرح و برنامه خود را ارائه نمایند.

حضرتی رئیس سازمان برنامه و بودجه استان و دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی در استان نیز در این جلسه گزارشی از وضعیت شهرستان تکاب از نظر موقعیت جغرافیایی، جمعیت ، نرخ سواد و شاخص های توسعه اجتماعی و اقتصادی و زیربنایی این شهرستان ارائه کرد.