با حضور معاون وزیر امور خارجه از فرش سفید صلح شهرستان بوکان رونمایی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی به نقل از روابط عمومی فرمانداری شهرستان بوکان؛ همایش رونمایی از فرش سفید صلح با حضور "دکتر قشقاوی" معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ، "دکتر خسروی" فرماندار شهرستان بوکان ، "دکتر عثمانی" نماینده مردم بوکان و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای اداری، نمایندگی های وزارت امور خارجه در استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان، اصحاب رسانه و جمع کثیری از اقشار مختلف مردم عصر روز پنجشنبه 2 دی ماه 95 در محل سالن سیمرغ این شهرستان برگزار شد.

در این همایش معاون وزیر امور خارجه کشور در سخنانی اظهار داشت: این فرش با دستان هنرمندان بوکانی بافته شده و به عنوان دومین فرش ایرانی در نیویورک مقرسازمان ملل متحد نصب خواهد شد تا بار دیگر ندای صلح و دوستی ایرانیان به جهان اعلام شود.

دکتر حسن قشقاوی افزود: نخستین فرش ایرانی که در سازمان ملل نصب شده به شعر مشهور سعدی 'بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش زیک گوهرند'، مزین شده است.

وی با اشاره به ضرورت انجام فعالیت های فرهنگی در منطقه، اضافه کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران با تبعیض بین اقوام مختلف کشور مخالف بوده چون سر آغاز همه بد بختی ها از تبعیض شروع می شود.

معاون کنسولی وزارت امور خارجه در مورد اقوام ایرانی گفت: اقوام مختلف ایرانی همه باعث افتخار هستند و قوم کرد با پنج هزار سال سابقه تمدنی در این کشور پر افتخارترین قوم آریایی در تاریخ ایران به شمار می رود .

دکتر قشقاوی همچنین از شهرستان بوکان به نام پایتخت نوع دوستی یاد کرد و افزود: بوکان مهاجر پذیرترین شهر آذربایجان غربی است که این موضوع نشان از صلح، دوستی، مردم مداری و سخاوتمندی مردم بوکان دارد.

وی همچنین با اشاره به سوابق بزرگان فرهنگ و ادب شهرستان بوکان، بیان کرد: همه ما باید نویسندگان و هنرمندان مشهور ایرانی که در شهرستان بوکان متولد شده اند را بشناسیم و به جهانیان معرفی کنیم.

در ادمه این همایش فرماندار شهرستان بوکان در سخنانی اظهار داشت: فرش بافی هنری اصیل و ایرانی است که بیش از چهار تا پنج میلیون نفر به آن اشتغال دارند که در این میان، فرش ایران به سفیر فرهنگی کشور تبدیل شده و پیام صلح و نوع دوستی خود را از زبان مردم ایران به جهانیان ابلاغ می کند.

دکترجمال خسروی ادامه داد: حفاظت از فرش حفاظت ازتاریخی پر فراز و نشیب بوده و سالهاست که در این دیار فرش هایی بافته می شود که ساعت ها می شود در دیدن هر نقش و گره آن مبهوت ماند.

فرماندار شهرستان بوکان بیان کرد: در جنوب استان و به ویژه در بوکان صنعت فرش به سهولت توانسته اشتغال زایی ایجاد کند و لازم است که امکانات این صنعت برای شاغلین این حرفه بیشتر فراهم شود.

وی گفت : در سایه تحریم های ظالمانه جهان هم دچار خسران و از زیبایی این هنر زیبا بی نصیب شد و نیز با وجود تبلیغ و بازاریابی برای فرش صنعتی، فرش سنتی و دستباف از قافله دور ماند.

فرماندار شهرستان بوکان با اشاره به اهمیت صلح و آرامش در جهان تصریح کرد: دولت، گفتمان استدلال و اعتدال را از سیاست خارجی آغاز کرد و سایه جنگی شوم را از سر مردم آزاد اندیش ایران اسلامی برداشت.

دکترخسروی با بیان اینکه در فقدان گفت و گو، خانواده از هم می پاشد، سیاست به تنش کشیده می شود، تجارت کند و علم متوقف می شود و بدگمانی در همه جای جامعه رواج پیدا می کند، گفت : در حالی که خاورمیانه در آتش کینه و نفرت می سوزد دولت مردان تدبیر و امید اجماع جهانی علیه ایران را شکستند و در آرامش به گفت و گو پرداختند.

وی با بیان اینکه جامعه ایران از فقدان گفت و گو رنج های فراوانی برده است ، اظهار داشت: حتی مخالفان برجام هم پذیرفته اند که باید به نام جامعه جهانی، مقابل زیاده خواهی ها ایستاد و این ها نشانه گشترش تفکر، اعتدال و اصلاح در جامعه است.

دکترخسروی افزود: گره زدن صلح به هنر و گره زدن اقتصاد به سیاست حاکی از نهادینه شدن گفتمان اعتدال در جامعه است .

فرماندار شهرستان بوکان با اشاره به اهمیت توجه به صنعت فرش و فرش بافی تصریح کرد: وظیفه تمامی نهادها به ویژه سازمان صنعت، معدن و تجارت است که با فراهم آوردن امکانات و به ویژه تسهیل صادرات آن به این صنعت کمک کند و گره های پیش پای آن را باز نماید.

در ادامه این همایش نماینده مردم بوکان و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در سخنانی اظهار داشت : صنعت فرش می تواند اقتصاد ایران را از بحران نجات دهد چون وابستگی به نفت و فرآورده های آن با کوچک ترین نوسان قیمت نفت می تواند اقتصاد کشور را دچار آسیب کند.

وی از جوانان و نخبگان ایرانی به عنوان پرچم دار اقتصاد مقاومتی یاد کرد و ادامه داد: توجه به جوانان و فراهم کردن بسترهای لازم برای آنها می تواند اقتصاد ایران را از وابستگی نفتی نجات دهد.

دکترعثمانی اضافه کرد: درسیاست کلی ابلاغی مقام معظم رهبری که در برنامه پنجم و ششم توسعه ذکر شده باید از اقتصاد نفتی فاصله گرفته و اقتصاد بدون نفت را فعال کنیم که یکی از این بخش ها توجه به صنعت فرش بافی است.

وی گفت: وزارت امور خارجه در بخش دیپلماسی خارجی می تواند زمینه و بستر برای صادرات فرش در کشور را مهیا کند تا این صنعت مثل گذشته فعال شده و رونق خود را به دست آورد.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از جوانان مستعد کشور به عنوان پرچم داران و پیش قراولان اقتصاد مقاومتی یاد کرد و افزود: جوانان مستعد بافنده فرش پرچمدار اقتصاد مقاومتی هستند چرا که تنها راه نجات اقتصاد کشور توجه به تولیدات داخلی است.

وی در خصوص اهداف تولید فرش سفید صلح نیز گفت: هنرمندان و بافندگان فرش سفید صلح با این ابتکار هنری خود باعث سرافرازی مردم بوکان و ایران شدند.

دکترعثمانی اضافه کرد: بافندگان این فرش از جان مایه گذاشته و با 22میلیون گره بر پیکر فرش سفید صلح، پیام صلح و دوستی خود را به جهانیان اعلام کردند.

وی بیان کرد: بافت فرش سفید صلح پیامی است برای جهانیان که نشان دهد ملت و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بر پایه صلح، دوستی و آشتی نهاده شده است.

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی گفت: امیدوار هستیم که این اثر برجسته شهروندان بوکانی بتواند پیام ملت و نظام ایران را به جهانیان به نحو احسن ابلاغ کند .