معاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان غربی گفت: مجوز سرمایه گذاری 700 میلیون دلاری برای احداث بندر خشک، استخراج معادن و احداث پارک صنعتی در منطقه ویژه اقتصادی سلماس توسط سرمایه گذاران چینی، چهارمین مجوز سرمایه گذاری خارجی این استان در دوران پساتحریم است.
به گزارش ایرنا حبیب تربتی روز جمعه در جلسه بررسی فرصت های سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی سلماس با حضور تیم اقتصادی کشور چین افزود: امیدواریم تا در سایه بهبود کسب و کار شاهد حضور بیشتر سرمایه گذاران خارجی در این استان باشیم.
وی ادامه داد: نیروگاه سیکل ترکیبی توسط سرمایه گذاران چین، تولید فروآلیاژ توسط سرمایه گذاران هندی، تولید آلیاژ فروسیلیس توسط سرمایه گذاران جمهوری آذربایجان از جمله سرمایه گذاری های خارجی در دوران پساتحریم در شهرستان های مختلف این استان است و در مرکز استان نیز سرمایه گذاران کشور ترکیه فعالیت گسترده ای دارند.
به گفته وی در سال جاری سرمایه گذاران کشورهای چین، ترکیه، عراق و کانادا از سرمایه گذاری در بخش صنعت این استان استقبال زیادی کرده اند و مقصد اصلی آنان برای سرمایه گذاری، شهرک های صنعتی مستقر در منطقه آزاد تجاری ماکو، منطقه ویژه اقتصادی سلماس و شهرستان های خوی و پیرانشهر است.
مسعود حاجی علیلو، فرماندار سلماس نیز با اشاره به اینکه زمینه لازم برای سرمایه گذاران خارجی در منطقه ویژه اقتصادی این شهرستان فراهم است، گفت: آثار مربوط به توافق هسته ای در بخش سرمایه گذاری های خارجی در این شهرستان به وضوح مشخص است. 
نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به پتانسیل های موجود اقتصادی در این منطقه گفت: منطقه ویژه اقتصادی سلماس در اردیبهشت سال 82 به تصویب هیات وزیران و در دی ماه 89 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.
به گفته شهروز برزگر، چندی پیش و با دستور استاندار آذربایجان غربی عملیاتی سازی این منطقه با 10 میلیارد ریال پیش بینی اعتبار به شهرداری سلماس محول شد و هم اکنون کار فنس کشی، محوطه سازی و تسطیح منطقه به وسعت 187 هکتار به پایان رسیده است.
وی افزود: منطقه ویژه اقتصادی سلماس با توجه به نزدیکی به فرودگاه های خوی و ارومیه، راه آهن و مرزهای جلفا، بازرگان، رازی و سرو و 2 مرکز استان شامل تبریز و ارومیه، می تواند به یکی از مناطق استراتژیک اقتصادی کشور تبدیل شود.