استاندار آذربایجان غربی اظهار کرد: امروز،  ایران باثبات ترین کشور منطقه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی، مهندس سعادت عصر روز چهارشنبه در مراسم افتتاح مجتمع کشت و صنعت و دامپروری سلماس با تبریک ایام الله دهه فجر گفت: انقلاب شکوهمند اسلامی که اکنون نزدیک به چهار دهه از عمر پربرکت آن می گذرد در طول این سالها دستاوردهای زیادی را داشته که وظیفه ما پاسداری از این دستاوردها و همچنین شناسایی مخاطرات پیش روی انقلاب در ادامه مسیر خود است.

سعادت افزود: خوشبختانه به برکت انقلاب، امروز جمهوری اسلامی ایران از امنیت پایدار برخوردار است و امنیت خود را بدون دخالت بیگانگان و دست های خارجی تامین و تضمین می کند؛ بدون تردید امروز جمهوری اسلامی ایران باثبات ترین کشور منطقه است و ما باید قدردان این امنیت و آسایش که بسترساز توسعه است باشیم.

وی ادامه داد: این امنیت و آسایش در سایه هدایت های مقام معظم رهبری و تلاش های دولت، مردم و تمامی نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی کشور بدست آمده و باید از آن پاسداری کنیم.

استاندار آذربایجان غربی در ادامه به مسائل و مشکلات مرزنشینان در استان اشاره و خاطرنشان کرد: طرح ساماندهی مرزها در دولت در حال بررسی و نهایی شدن است که امید می رود با اجرایی شدن این طرح در جهت رفع مشکلات مرزنشینان گام های مثبتی برداشته شود؛ از طرفی دیگر بحث ایجاد و راه اندازی بازارچه های مرزی در کوزه رش سلماس، بعلت اینکه ترکیه این بازارچه ها را به رسمیت نمی شناسد فعلا امکان پذیر نیست و در تلاش هستیم از طرق قانونی و دیپلماتیک این مشکلات را حل کنیم.

سعادت افزود: هدف ما باید این باشد که مرز کوزه رش را به مرز رسمی تبدیل کنیم که در این صورت بسیاری از مشکلات مرزنشینان این منطقه حل خواهد شد.

استاندار آذربایجان غربی همچنین گفت: سهمیه سوخت برای ساکنان نوار 20 کیلومتری مرزهای مشترک آذربایجان غربی با کشور عراق در سایه پیگیری های مکرر اجرایی شده است.

وی با اشاره به اینکه این طرح در مرز ترکیه هنوز به مرحله اجرا نرسیده است، اظهار کرد: با رایزنی ها و پیگیری های انجام شده در این خصوص، امیدواریم این موضوع تا ابتدای اسفند ماه نیز در این مرز اجرایی شود.

سعادت اضافه کرد: در این راستا سهمیه ماهانه سوخت برای هر خانوار در روستاهای 20 کیلومتری نوار مرزها اختصاص می یابد و درآمد حاصل از این اقدام صرف حل مشکلات مرزنشینان می شود.

وی اضافه کرد: در زمان رونق داد و ستد در روستاهای واقع در20 کیلومتری نوار مرزی خانه هایی در این مکان ها ساخته شده و به صورت نیمه کاره رها شده است در حالیکه آنها جزئی از سرمایه ملی محسوب می شود و باید مورد بهره برداری قرار گیرد.

وی با اشاره به شرایط باز کردن معابر مرزی در سلماس نیز اظهار کرد: معابر سردشت و پیرانشهر را شورای عالی امنیت ملی تصویب کرده و دولت عراق ارتباطی با این معابر ندارد زیرا هر 2 معبر در اقلیم کردستان است.

وی همچنین به استعدادهای بالای سرمایه گذاری در شهرستان سلماس اشاره کرد و گفت: سلماس دارای استعدادهای زیادی در زمینه های مختلف است و باید از این ظرفیتها و پتانسیل هایی مثل شهرک صنعتی سلماس در جهت جذب سرمایه گذاری برای توسعه و رونق اقتصادی این شهرستان استفاده کنیم.