استاندار آذربایجان غربی گفت: در نشست هایی که با استاندار سلیمانیه و وزیر اقتصاد اقلیم کردستان عراق برگزار شد بر تبدیل بازارچه 'کیله' سردشت به یک معبر رسمی تاکید شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی به نقل از ایرنا، مهندس سعادت پنجشنبه شب در مراسم تودیع و معارفه فرمانداران جدید و سابق سردشت در ششمین نشست شورای اداری این شهرستان اظهار کرد: به علت طولانی شدن روال قانونی و نداشتن حق تصمیم گیری از طرف اقلیم کردستان، توافق شد که این پیشنهاد بعد از عید برای تردد در 2 طرف مرز به قرارگاه رمضان داده شود و قرارگاه هم در حال بررسی این موضوع است.

وی افزود: درصدد هستیم گمرکی مثل گمرک تمرچین پیرانشهر در سردشت هم راه اندازی کنیم و برای این مهم نیز باید زیرساخت ها و تاسیساتی همچون گمرک و گذرنامه در بازارچه 'کیله' ساخته و راه اندازی شود.

سعادت ادامه داد: اطراف بازارچه کیله مثل گمرکات رسمی کشور با دیوارهای بتنی بلند مهار و در آن ساختمان و انبار ساخته می شود و با بهبود شرایط آب و هوایی تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری راه اندازی می شود.

سعادت اظهار کرد: ولی چون فعلا کارت تردد قرارگاه رمضان صادر می شود بدون گذرنامه خواهد بود و دارندگان این کارت می توانند به نقاط مختلف کشور سفر کنند و اگر کارت تردد به گذرنامه تبدیل شود کار ارزشمندی خواهد بود که در این شرایط ارتباط درست اقتصادی هم به دست می آید.

وی در خصوص خارج کردن کوله برها از شرایطی سخت شغلی فعلی گفت: طرحی به وزارات اقتصاد و دارایی، گمرک ایران و وزارت بازرگانی ارسال شده و اکنون در هیئت دولت است که تا انتخابات ریاست جمهوری نهایی و اجرا می شود که اجرای آن، کولبرها را از شرایط سخت زندگی و شغلی خارج می کند و همچنین درامد و شخصیت آنها هم محفوظ می ماند.

استاندار آذربایجان غربی در بخش دیگری از سخنان خود به انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری پرداخت و گفت: شرایط کشور در سال 1392 شمسی در حالی بود که مقام معظم رهبری از مردم درخواست کردند تا در انتخابات شرکت کنند و یک نهضت سیاسی ایجاد شود و بعد از تشکیل آن، دولت موظف شد اعتماد سازی کرده و شرایط را برای نهضت اقتصادی فراهم کند.

وی گفت: ملت ایران پیام رهبری برای انتخابات گذشته ریاست جمهوری را شنیده و به صورت حداکثری شرکت کردند و نهضتی را ایجاد کردند که وضعیت را تغییر داد.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به سفر رئیس جمهوری به آذربایجان غربی گفت: طرح هایی به عنوان درخواست های استانی مطرح شد اما به علت نبود بودجه تنها نصف مطالبات و آنهم زیر یکهزار میلیارد ریال که پیشرفت 80 درصدی داشتند به عنوان سقف بودجه استان در سفر رئیس جمهوری مصوب شد.

سعادت بیان کرد: تخت های بیمارستانی، پایان راه آهن بین شهری، آسفالت راه های روستایی، چهار هزار میلیارد ریال برای پرداخت بدهی، ساخت مجتمع و آب آشامیدنی، گازرسانی روستایی، جاده های بین شهری استاندارد که بعد از سفر رئیس جمهوری با نظر هیئت دولت در حال انجام است. سعادت همچنین در زمینه رفع موانع تولید و راه اندازی واحدهای راکد و نیمه تمام در استان گفت: در سال 95 تعداد 600 واحد تولیدی با مبلغ سه هزار و 700 میلیارد ریال با سرمایه گذاری بانکی راه اندازی شد.

وی افزود: در سردشت هم حدود 19 واحد ثبت نام کرده بودند که برخی ها به دلیل بالا بودن نرخ بهره 18 درصدی بانکی انصراف داده و 3 واحد به مرحله نهایی رسیده و حدود 20 میلیارد ریال به آنها پرداخت شد.

سعادت همچنین اظهار کرد: یکهزار و 245 واحد تولیدی استان که به کل راکد بود و حدود 18 هزار نفر بیکار شده بودند راه اندازی شد و در شرایط حاضر با فعال شدن این واحدها حدود 22 هزار شغل ایجاد و تثبیت شده که اکنون در پایان سال 1395 شمسی شرایط بسیار بهتر از اوایل سال بوده است.

وی همچنین در رابطه با تخریب جنگل در سردشت گفت: پرونده کسانی که جنگل را تخریب کرده بودند مشخص است و البته باید این مشکل مدیریت و حل و فصل شود، قسمتی از این راهکار در دست دادگاه است و بخش دیگر هم جزو نیازمندی های مردم است.

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه نیازمندی های مردم را نمی توان نادیده گرفت اظهار کرد: زمین های سردشت محدود است و توسعه ندارد چون منابع طبیعی آن را محاصره کرده است و اقشار مردم هم می خواهند خانه سازی کنند.

وی ادامه داد: دستور شورای عالی شهرسازی این است که کسی حق ندارد زمینی را به محدوده شهر اضافه کند اگرچه ما هم علاقه مند به افزایش محدوده در سردشت نیستیم.

سعادت به ظرفیت های سد تازه ساخت 'کولسه' سردشت اشاره کرد و افزود: در صورت آبگیری این سد 26 کیلومتر طول دریاچه آن خواهد بود و سبب ایجاد باغات مثمر در حواشی آن می شود و همچنین رونق اقتصادی ناشی از آن باعث احیای اشتغال جدید در منطقه خواهد شد.

امام جمعه سردشت نیز در این مراسم اظهار کرد: امید است انتصاب فرماندار جدید مایه رشد و توسعه همه جانبه شهرستان شود.

ماموستا سلام امینی عملکرد سرپرست سابق فرمانداری سردشت را موفق ارزیابی کرد و افزود: تغییر و تحول در پست های اداری طبیعی است.

وی بیان کرد: توجه به کشاورزی در تمامی بخش ها، همکاری ادارات با یکدیگر، توجه به مسائل فرهنگی دینی و ملی، برنامه ریزی برای تبلیغات و تربیت خانواده، تشکیل ستاد در خصوص امر به معروف و نهی از منکر، مبارزه با اعتیاد از مهمترین موضوع هایی است که باید به آن توجه کرد.

ماموستا امینی همچنین با اشاره به قطع و تخریب درختان جنگلی به عنوان یکی از معضلات اصلی شهرستان گفت: تنها اداره منابع طبیعی وظیفه حفاظت از جنگل را ندارد و ادارات دیگر هم باید ورود کرده و اقدامات پیشگیرانه ای در این زمینه داشته باشند.

در این مراسم 'نژاد جهانی' در حکمی از طرف وزیر کشور به عنوان فرماندار سردشت معرفی شد و از زحمات 'میراشکان مهدوی نیا' که مدت 5 ماه سرپرستی این فرمانداری را پس از استعفای عزیز حسنی فرماندار سابق بر عهده داشت تجلیل شد.

جهانی سابقه 7 سال شهرداری بانه و 2 سال مشاور استاندار کردستان را در کارنامه خود دارد.

شهرستان سردشت با جمعیت 120 هزار نفر در جنوب آذربایجان غربی و هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.